Eesti MV Lätis, laager Ungaris

19.05.2009

Nädalavahetusel Lätis peetud Eesti MV oli lahe vaheldus. Enamusele startinutest oli Kalngale (Riia) kindlasti uus, huvitav ja tundmatu mängumaa, mis olulise o-võistluse ainult väärtuslikumaks muudab. Ladus korraldus ja head rajad lõid eeldused põnevateks võistlusteks. Minu saagiks jäi hõbemedal lühirajal ja kuld teates.

Mul on kunagi olnud ambitsioone, et sellest, mis ma siin lehel kirjutan, võiks kellelegi abi olla. Näiteks mõnele algajale või nooremale ja natuke vähem kogemusi omavale. See on ka minu meelest oluline põhjus, miks pidada lehte eestikeelsena. Paraku ma tihti lihtsast lobast kaugemale ei jõua ja toksin päeviku stiilis kiireid uudisnuppe, et mida teinud olen. Püüan siis sedapuhku natuke rohkem orienteerumise sisse minna.

EESTI MV LÜHIRADA JA TEADE

Mul on väljakujunenud tava, kuidas enne võistlusi mõtteid koondan, et teha optimaalne sooritus. Üks lausetest, mida endale sageli enne starti ütlen, kõlas antud juhul nii: "mind ootab ees seitse kilomeetrit täiuslikku orienteerumist, naudin!" Et orienteerumine ka reaalselt oleks täiuslik, püüan eelkõige maastikule mõeldes (aga ka distantsile, kaardi mõõtkavale jm) koondada paar-kolm märksõna või lühilauset, mis peaks mind metsas õigel lainel hoidma. Seda võib nimetada ka antud jooksu taktikaks. Mõtlen neile sõnadele enne starti ja ideaalis peaks nad mind juhtima läbi distantsi. Juhul, kui keskendumine õnnetub...

Kasutasin siis sama taktikat või lähenemist, mis mulluse EMi lühiraja eeljooksulgi. Viimane on kindlasti üks mu parimaid sooritusi sel distatsil. Fantastilise sujuvusega, takerdumiseta, korralikult ette töötatud jooks. Eesti MV oli ju sarnasel maastikul. Kordasin juba nädala sees, aga ka laupäevase lühiraja eel endale vajalikke ülesandeid:
- Suund!
- Loe ette!
- Tõsta pilk!

Sellisel kiirel ja ülihea nähtavusega maastikul on otsetee peaaegu alati kiireim tee. Seega on hea suunajooks väga oluline. Kogu kribu-reljeefi kaardilt välja lugeda pole mõtet, see võtaks tempo maha. Tuleb ees ja võimalikult kaugel leida objekt(id), reeglina mõni suurem küngas, mis etapi ära lihtsustaks.

Kahjuks ei tulnud ma laupäeval oma ülesannetega täielikult toime. Alguses jooksin justkui ilma suunata. Just punktidest väljajooks oli vilets. Piltlikult öeldes ei õnnestunud mul kuidagi pärast kurve auto nina sujuvalt õiges suunas liikuma saada, vaid jäin ühest tee servast teise pendeldama. Peaaegu 15 minutit võttis õige rütmi leidmine aega. Halva sujuvuse nahka võis minna 45-50 sekundit, seda kuni 7. KP-ni.

Võibolla oli see vahetult enne Eesti MV-d tehtud Ungari laagri mõju. Mägisel maastikul on väljajooks palju lihtsam - reljeef aitab. Siledal maal tundsin, et olen kaardist lahti. Suund oli väga heitlik, samuti ei suutnud leida kiiresti sobivaid objekte, mis mind õiges suunas minema viiks. Need peaks ideaalis leidma juba enne KP-võttu. Ka ei jõudnud ma alguses piisavalt ette lugada ja pea jäi korduvalt jalgadele jalgu. Jällegi, ideaalis võiks mõttetegevus olla endast kuni 300 m eespool.

Raja keskel ja lõpus tegin kaks viga punktivõtul ka. Nii 10. kui 19. KP puhul (25 + 20 sek) olin lohakas ja jäin tähist ootama. Ei teinud tööd lõpuni. See oli tõenäoliselt sellest, et hakkasin juba jooksu päästma, kuna teadsin, et ma polnud alustanud ideaalselt. Viimane viga kukutas mind teiseks. Liidriks olin tõusnud raja teises pooles. Lõpuks jäi Andreas viie sekundiga peale. Võrdlemisi napp kaotus mind vihale ei aja. Rohkem häirib mind see, kui ma ei tee sooritust, millega saaksin lõpuni rahule jääda. Sõitsin Lätti mõtetega, et teen sel maastikul ideaalse jooksu. Paraku mitte. Andreas sai töövõidu. Sellised hetked, kui viimaks tuleb pikalt oodatud täistabamus, mulle spordi juures väga meeldivad. Palju õnne talle!

Lühiraja lõpetuseks võib veel naljaga pooleks ära mainida, et kui avalikkuses käib rohkem jutt sellest, kes kuskil kui palju "vasakule" jaksab tõsta, siis mina panin paremale (vt kaardil alguse ärakaldumisi). Looduses on vaja tasakaalu?

Teatejooks sujus paremini kui lühi, aga samuti mitte ideaalselt. Vähemalt kahel korral jooksin halvasti suunda. Punktid olid võrdlemisi lihtsad ja nendega polnud probleeme. Pöördeid oli rajal samuti vähem. Üldmulje enda jooksust oli hea. Kuna Sander otsustas teises vahetuses konkurentidel poole päevaga eest ära joosta, siis Andrease ootamine oli juba rahulik. Võitsime.

UNGARI

Vahetult enne Eesti MV-d olin MM-laagris Ungaris. Reis läks hästi. Sain vajalikke õppetunde MM-iks valmistumisel. Maastikud olid mägised ja eelkõige füüsiliselt rasked. Palju teevaliku-orienteerumist. Mind 13 aastat saatnud "halb" hüppeliiges ei andnud kivistel nõlvadel rahu. Tean, et sellisel pinnasel, kus jalad saavad palju väänata, ei saa ma väga pikki laagreid teha. Loodetavasti aga saan seal augustis normaalselt võistelda. Paar kaarti laagrist panin ka välja. Panen veel, kui jõuan.

Ungaris murdis väsimus. Hommikupulss oli lõpus juba 50 lähedale. Hakkasin kahtlema, kuidas eestikatel joosta jaksan. Õnneks taastusin ja puhkepulss langes reedeks 40 alla. Selline 39-40 on minu jaoks juba võrdlemisi hea. Vahel on testri peal ka 35-38, aga seda väga heal juhul. Käe pealt lugedes võin vahel ka 32 saada või paariks hetkeks ka testril seda arvu näha, aga ma ei saa veel väita, et see on puhkepulss. Seega, kuigi ma eestikateks ei valmistunud ja tulin laagrist, siis olin füüsiliselt üsna hästi nendeks jooksudeks valmis. Võibolla ainult kiirus võinuks parem olla.

Ülehomme, neljapäeval, võistlen Soomes Huippuliiga teisel etapil. Kuu lõpus Balti MV-l. Need stardid on siiski soojenduseks juunile, kus ootavad tõelised võistlused: Soome MK koos Põhjamaade MV-ga (3), Jukola (1), Norra MK (2). Jõudu!

Teate tulemused

Kaart

Lühiraja tulemused

Kaart

Pulsifail

Loe kommentaare (2)

Tagasi

olle (at) server.ee