MM, O-Ringen

12.08.2008

Kaks nädalat MMi ja O-Ringeni järel on läinud kiiresti. Loodetavasti olen hästi taastunud. Ettevalmistus oktoobris peetavaks CISMiks võtab vaikselt hoogu. Püüan vältida seda, mis mitmel varasemal aastal on juhtunud – hooaja lõpus on tulnud füüsiline ja vaimne väsimine, halvemal juhul on kimbutanud uued vigastused või muutunud pisivigastused tõsisemateks.

Mis siis juhtus juulis spordirajal? Oli MM Tšehhimaal, kus jooksin lühirada ja tavarada. Oli ka O-Ringen Rootsis, kus tegin samuti neli starti. Aeg on kirjutada neist natuke lähemalt.

MM. Olomouc, Tšehhi

17.07. MM, lühirada. Eeljooks oli samal hommikul ja läks tõeliselt hea kontrolli all. Kui väljajooksu stardist mitte arvestada, siis ülejäänud jooks sujus kindla ja mõnusa rütmiga. Näidistreeningu põhjal ootasin aga hoopis tõsisemat rada. Pääsesin kindlalt finaali, olin enda jooksus 6. (võitja Baptiste Rollier, Šveits, kaotus 1:22). Eeljooksu kaart, tulemused.

Ja finaaliks oligi korraldajatel päris korralik pähkel varutud. Kuigi tuleb tõdeda, et taas üllatati MMil võistlejaid (nagu nt mullu Ukrainaski) maastikuga. Oodata oli “uimast nõlva ning kändude ja tipukeste bingot” tihedas metsas. Pakuti aga raja raskeimas osas kaljude labürinti ning oluliselt rohkemal määral täppisorienteerumist, kui arvata võis. Sarnast treeningmaastikku tšehhidel laagriteks pakkuda polnud. Ja kuna tegu oli esmakaardistusega, siis ei teadnud eeldatavasti võistlejatest keegi, mis seal ees ootab.

Igal juhul oli see üks vägevamaid radu, mida jooksnud olen. Enamuses kulges võistlus väga heas rütmis. Kahju on kõige enam seitsmendast kontrollpunktist, millega kaotasin vähemalt minuti. Mul oli pisut ebaõnne, et ma ei märganud KP-tähist väga lähedalt, vaid mõne meetri pealt. Lisaks lasin kohtunikul end natuke segada. Väiksed vead esimese ja kolmeteistkümnenda punktiga võinuks samuti olemata olla. Kokkuvõttes oli see kindlasti hea jooks. Jäin jagama 14. kohta (Thierry Gueorgiou, Prantsusmaa, +3:13). Oli tore tunda, et pärast ebaõnnestumist Läti MMil olen taas võimeline normaalse tulemuse peale jooksma. Väga hea jooksuga võinuks lõpetada 5.-6. koha kandis. Medalile pääsenuks vaid ideaalse sooritusega. Uskumatult võimas o-võlur Gueorgiou võitis viienda MM-kulla lühirajal, mis oli tema kuuendaks individuaalseks MMi esikohaks. Finaali kaart 1, kaart 2, tulemused.

19.07. MM, tavarada. Eeljooks oli peetud neli päeva varem ja läinud igati hästi. Olin enda jooksus 3. (Daniel Hubmann, Šveits, +2:00). Rada oli üles ehitatud peamiselt teevalikutele, väga raskeid punkte polnud. Tegin enamuses õiged valikud ja lisaks õnnestus hoida tund aega kestnud jooksu ajal stabiilselt head rütmi. See kindlustas pääsu finaali ja soodsa stardikoha. Tavaraja eeljooksu kaart 1, kaart 2, kaart 3, tulemused

Tavaraja finaalvõistlus venis pikaks, nagu MM-idel viimasel ajal tavaks saanud. Reeglites paika pandud 90-100 minutit paistab MMi korraldajatele olevat liiga vähe. Vaja on sellist rada, mida parimad läbiksid 1:45-1:50ga. 17,3 km, 36 KP, 750 m tõusu – on arusaamatu, mille põhjal kinnitasid korraldajad pikka aega, et sellisel maastikul ja sellisel rajal on võitja finišis 95 minutiga. Võistluse eelõhtul muudeti prognoos 98 minuti peale, aga ilmselt oli vähe neid, kes uskusid, et seegi paika peab.

Minu jooks finaalis läks väga hästi, vähemasti o-tehnilises mõttes. Taktikaliselt samuti. KP-vigu tegin minimaalselt ning teevalikud olid head. Teise punkti teevalikul eksisin pisidetailides etapi alguses ja lõpus, ideeliselt oli kõik õige. Kolmanda etapi keskel võinuks oru läbida sügavamalt. Minu üllatuseks püüdis Anders Nordberg mind kahe minutiga kinni juba 6. punktis, kui võistlusmaast oli läbitud neljandik. Tema algus oli olnud väga kiire, ta oli ka võistluse liider selles punktis, mina oli 10. vaheajaga. Jätkasin enda rütmis. 7.-9. KP läbimistega tegin minivigu, kuid arvestasin, et selliste tihniku-punktide puhul pole neid, kes kõigile lagipähe pihta saaksid.

Pikal etapil 15-16 otsustasin enamustest sügavatest orgudest lõuna poolt mööda joosta. See oli mulle sobiv ja säästlik teevalik. Pisut kiiremat aega näitasid need, kes jooksid kaardi põhjaservas kulgevat teed pidi, kuid neil tuli võtta enne punkti järsk 100-meetri kõrgune tõus. Minule olnuks see ilmselt liiast. Sest just jõu puudumine sellistel tõusudel oli finaalvõistluses ainuke osa, milles medalivõitjatele selgelt alla jäin. Lühietappidega 18-24, kus oli palju järske tõuse, kaotasin liidritele kokku 45-90 sekundit. See oli osa rajast, kus tundsin, et olen väga lähedal “seisma jäämisele”. Õnneks sain kuidagi ikkagi tõusudest ja suurest väsimusest jagu ja raja lõpp, võrdlemisi sile maa, tuli juba pisut lihtsamalt kätte. Kui sellisel rajal lihtsusest üldse rääkida saab...

Hea märk on see, et 25. punktist finišini jaksasin tulla viienda vaheajaga. Pisut kripeldama jääb aga see, et kolm sekundit kiirema aja puhul olnuks ma finišiprotokollis kuuendal kohal. Nüüd siis jäi lõppkohaks kaheksas plats (+4:10). Uskumatult võimas o-masin Hubmann võttis teenitud kulla, seitsme tiitlivõistluse hõbeda kõrval esimese. Ilmselt oli see üks minu parimaid jookse tavarajal üldse. Järgmisel korral on vaja rohkem jõudu, et tulemuses samm edasi astuda. Tänavu olnuks laeks neljas koht, mis jäi 48 sekundi kaugusele. Medali võitmiseks pidanuks mul aga häbiväärselt palju õnne olema. Tavaraja finaali kaart 1, kaart 2, tulemused.

O-Ringen. Sälen, Rootsi

Päev pärast tavaraja finaali peeti MMi teatejooks, milles ma ei osalenud. Põhjuseid oli mitmeid, kuid nende hulka ei kuulunud kindlasti viitsimatus või ükskõiksus. Juba kaks päeva hiljem algas O-Ringen, Rootsi mitmepäevajooks. Kolm esimest O-Ringeni päeva olid ka MK etappideks.

22.07. O-Ringen, MK, sprint. Jooksin enda kohta normaalse sprindi. Olin 32. (Peter Öberg, Rootsi, +1:30). Natuke hoidsin tagasi järsust mäesuusanõlvast alla joostes. Häälestusin eelkõige päev hiljem peetud tavarajale ja sprindist ootasin vaid head tehnilist sooritust. Kaart, tulemused.

23.07. O-Ringen, MK, tavarada. Sellest kujunes teine väga karm tavarada lühikese aja jooksul. MMi finaal oli olnud vaid neli päeva varem. Taas oli kõvasti tõuse, vähem oli teevalikuid, kuid tehniliselt oli rada raskem. Üle poole rajast püsisin väga heas graafikus, kuid siis hakkas väsimus mind murdma. Tuli väikseid eksimusi. Viimased tõusud võtsin puhtlalt tahtejõuga, jalad olid täiesti tühjad. Kokkuvõttes jäin jooksuga kindlasti rahule. Võimalusi oli ka esikuuikusse jõuda, kuid 11. kohal (Tero Föhr, Soome, +5:34) polnud ka viga. Kaart 1, kaart 2, tulemused.

24.07. O-Ringen, MK, lühirada. See võistlus läks alla ootuste. Rada oli kiire ja tehniliselt mitte eriti raske. Vaja oli siiski tähelepanu ja täielikku keskendumisvõimet. Minu jalgades polnud enam mingit teravust järel. Ja ilmselt vaimse väsimuse tõttu ei suutnud ma ka tehniliselt eelmiste päevade väärilist sooritust teha ja olin alles 46. Mu laeks olnuks sel päeval ligikaudu 15.-20. koht. Tulemused.

25.07. O-Ringen, WRE, lühendatud tavarada, viitstart. Läksin rajale 17. kohal ja suurt kala enam püüda polnud võimalik. Liider pääses rajale enam kui 9 minutit varem. Otsustasin võistluse lihtsalt mõnuga läbi joosta, et mitte oma väsinud keha enam piinata. Sel päeval jäin küll kiirematele ligi kaheksa minutiga alla, kuid tõusin lõpuprotokollis 13. kohale. Oli neid, kes võistluse pooleli jätsid ja oli neidki, kel peas programm täitsa kokku jooksis. Oli ka aeg! Paljudel olid selja taga nii MM kui O-Ringen. Kaart, tulemused.

Sel aastal tahaks veel närbuvate nõgeste taustal teatavatele keskeurooplastele orienteerumise baaskoolitust korraldada. CISM peetakse oktoobris Leedus. Eks näis, mis saab. Ettevalmistus käib.

Pildil MMi tavaraja analüüs rajalõikude kaupa.

Loe kommentaare (2)

Tagasi

olle (at) server.ee