Teatejooksja suvi

26.09.2011

Kolm kuud vaikust võiks kokku võtta järgnevalt: üks äramärkimist väärt teatejooksu tulemus igast suvekuust ning hulk jookse, mille finišis oli lõug vastu rinda. Tore oleks teatejooksudele lisada ka individuaalseid õnnestumisi, aga selles liinis jäid trummipõrin ja õnnepisarad ära. Sõjaväelaste maailmamängude tavarada oli kindlasti õnnestunud sooritus, kuid 4. koht pole ikka päris see

18.-19.06 Jukola: 3. koht. Kokkuvõttes väga hea jooks kogu võistkonnalt (eriti Leonidilt ja Laurilt) ning tugev lõpptulemus, kuid minu vahetus (6.) oli pettumus. Vorm oli ilmselt selleks ajaks aasta parim, tehniliselt polnud midagi keerukat, aga ma võistlesin nagu juunior. Tõmblesin ja vahtisin teisi. Rahulik ja kontrollitud sooritus, nagu nt tegin nädal varem Suunto Gamesi võites, andnuks Valentinile palju parema lähtekoha. Sain vahetuse neljases liidergrupis, andsin üle viiendana (+3:53). Mul oli küll vahetuse aeglaseim hajutus, kuid etapi 20. ajast pidanuksin suutma oluliselt paremat. Kaart Lõpptulemused 6. vahetuse ajad

Vigastus. Jukola järel õnnestus taas vasaku jala hüppeliigesele, mis on ammusest ajast mul nõrk koht, haiget teha. Olin sunnitud tegema paariks-kolmeks nädalaks pausi arendavatesse trennidesse. Loobusin WRE lühirajast, Vapramäe jooksust ja mitmest muust intensiivsemast sutsakast, mis olid plaanis. Sain tasakesi sörkida.

11.-12.07 Fin5 1. ja 2. päev: 4. ja 16. Kolm nädalat pärast Jukolat tegin taastutvuse o-spordiga finnviiel, kus jooksin viiest etapist ainult esimest kahte. Tõsi, enne olin käinud ka Balti sõjaväemängudel Sõmerpalus (kaart, tulemused) teadet jooksmas, kuid seal polnud palju vaja kaarti lugeda, pinnas oli sobiv ning rada lühike. Fin5ks oli vorm küll oluliselt lahjenenud, kuid tähtis oli see, et jalg pidas. Mõtted olid Brasiilias-Prantsusmaal. Soome oli jõu kogumiseks, mitte kulutamiseks. Avaetapi kobistasin väikeste vigadega läbi, teisel päeval lagunes jooks lõpus täielikult. Ei häirinud.
1. päev: Kaart Tulemused
2. päev: Kaart Tulemused

15.-27.07 Sõjaväelaste maailmamängud, kohad 11. ja 4. ja 3. Juuli teine pool kuulus nö CISMi olümpiale ehk nelja aasta tagant peetavatele sõjaväelaste maailmamängudele. Kuna augustis oli tulemas MM Euroopas, siis mitmed tipud Rio de Janeirosse ei sõitnud. Mingil juhul ei saa aga öelda, et olnuks tegu viletsa konkurentsiga. Vorm paranes iga võistlusega. Lühirajal jäi minutike medalist. Tegin kaks nappi punktiviga, kuid põdeda polnud mõtet - mööda on mööda, napilt või mitte ei loe. Julgen siiani kahelda, kas 9. KP oli ikka õiges kohas. Nii enda tunde, GPSi kui mõne konkurendi hinnangu järgi võiks väita, et punkt oli vales orvandis. Lihtne õppetund taolises situatsioonis – ära loe liiga täpselt kaari, vaata ringi! Brasiilia ei ole Soome. Kaart Tulemused

Tavarajal jäi pronksist puudu 13 sekundit. Läbisin raja alguses väga ebaõnnestunult ühte tihnikut ning tegin vale teevaliku, nendega kokku läks kaduma umbes 1,5 minutit. Raja viimasel kolmandikul olin konkurentidest kiirem ja parandasin oluliselt kohta, kuid võistlus sai vara otsa. 56-minutise võiduajaga tavarada on mulle vilets distants. Pool MMi tavarajast. Üldjoontes tegin hea võistluse ja lõpus hakkas juba tunduma, et jooksmine on lihtne. See on mõnus tunne. 4. koht pole just unistuste täitumine, aga rahulolu, et asjad lähevad ülesmäge, tegi päeva rõõmsaks. Kaart Tulemused

Sandri ja Timoga võidetud teate pronks oli võibolla suve lahedaim võistlus. Pääsesin ankruvahetusse neljandana, 50 sekundit pärast liidrit. Kuigi ma juhtisin enamuse võistlusest, siis pean lõppkohaga rahul olema. Medal on medal ja CISMil pole seda lihtne võita. Viimasel kilomeetril oli hajutus, mis andis kõik trumbid Poolale. Lisaks pöördus mu vea tõttu Šveitsi ees olnud selge edumaa väikseks kaotuseks. Vahe šveitslasega küll veel vähenes, kuid valget risti mul enam päris kinni püüda ei õnnestunudki. Kaotasime kulla 28 ja hõbeda 3 sekundiga. Emotsionaalne võistlus ja kindlasti ka oluline märk meile kõigile sportlikus mõttes. Kaart Tulemused

Reisimine. Eestis jäi mul aega neli päeva, et korjata kodinad kokku ja kolida Belgiasse. Reis ookeani taha, võistlused, reis tagasi Eestisse ja siis 160ga merd-maad mööda Belgiasse ei olnud kindlasti optimaalne MMi ettevalmistus, kuid nii tuli teha. Mängud Rios olid kindlasti olulised ning perega Brüsselisse kolimist polnud ka muule ajale võimalik nihutada. See tempo tuli lihtsalt alla neelata. Jõudsin läbi hüpata ka Lillist ja joosta EOL Openi avapäeva (kaart, tulemused). Sain kõva o-elamuse ja 50 meetriga aastase doosi nõgest. Kratsisin kaks nädalat.

MM, kohad 22. (tava), 34. (lühi) ja 8. (teade). Lati alt läbi. Viiest üks hea jooks. 20 % hea, 20 % ok, 20 % rahuldav, 40 % ebaõnnestumine. Jah, selle 40 moodustavad individuaalsed finaalid. Lühiraja eeljooks oli okei ja tavaraja eeljooks rahuldav. Teatejooksu avavahetus oli hea. Kokku sümptomikompleks, mis viitab haigusele, mille põdemisel peaeesmärk läheb kapitaalselt rappa. Eriliseks riskigrupiks on noorsportlased. Ju siis olen noorena liiga kergelt pääsenud, kui nüüd haigestusin.

Natuke tõsisemalt. Tavarajast sai pikk jutt Orienteerujasse. Mul ei õnnestunud end mobiliseerida, nagu tavaliselt olen tiitlivõistluseks suutnud. Väga heitlik jooks, kus oli näha, et tempot ja sujuvust oli kindlasti piisavalt, et joosta esikümnesse, miks mitte kohtadele alates 4. Jooksin sisuliselt kogu võistluse üksi ja selle vastu pole mul midagi, kuid MMi tavale kohaselt tekkisid grupid, mis sel korral olid koos väga pikalt. Vead alguses ja lõpus jätsid mu tulemusele karmi jälje.
Eeljooks: Kaart Tulemused (pdf)
Finaal: Kaart 1 Kaart 2 Tulemused (pdf)

Lühirajal tegin “imelise” vea. Kõige rohkem ärritab see, et kahe käega kaardist kinni hoides ja enda arvates mitte midagi juhuse hooleks jättes tuli ikka selline purakas välja, et oi-oi-oi. Vahejuhtum leidis aset kuulsal etapil 7. punkti. Lugemise järg nihkus märkamatult kaardil teise kohta ja ma jätkasin sealt. Kuna kaardipilt oli õiges ja vales orvandis väga sarnane ning pulss tõusu lõpus kosmoses, siis jäi hüpe tagasi märkamata ning jätkasin teadmises, et liigun otse punkti. See oli kõva löök, kui oodatud kohas tähist polnud. Olin enda arvates teinud kõik õigesti. Edasisel polnud enam mingit tähtsust. Dopingukütil pole kindlasti lihtne vihase sportlase kontrolli viimine. Aga ta peab võõrkeelsest turtsumisest üle olema. Jääb ainult küsimus, kas lava kõrval valges telgis Marseljeesi saatel purki laskmine on privileeg või mõnitamine?
Eeljooks: Kaart Tulemused (pdf)
Finaal: Kaart Tulemused (pdf)

Error?Teatejooksu avavahetus motiveeris. Hea esimene etapp on oluline, sest hilisem liidrite püüdmine on juba ülimalt keerukas. Eesti jaoks kindlasti. Lisaks oli vaja endale tõestada, et ma ei ole algaja, küll aga võin alustada. Jooks K-punkti oli raja raskeim lõik, sest härrased Merz-Hramov-Aleliunas käisid ees särki näitamas ja sikutasid hoo üles. Paar huvilist hõikas mu nime ja esimese punkti koodi, vastasin “нет” ja olin rahul.

Metsa pööramise ajaks olin grupi teises pooles. Metsas läks hoog alla ja mul oli raskusi risus mööda saamisega. Närvilisust oli märgata ümberringi. Jäin rahulikuks. Neljandaks KP-ks oli grupp väiksem ning tegutses mõistlikult. Erilise tähelepanuga vaatasin, et ma ei teeks samastamisvigu, mis tähendas konrolli kontrolli. Tõusul 5. punkti märkasin, et meid on järel kümmekond. Sisenesime eelmisest päevast “tuttavasse” Bermuda kolmnurka. Grupp lagunes, kuid hajutuse tõttu. Mul oli siin pikim variant ja kuigi vahe ei olnud üle 30 sekundi, siis selge kontakt konkurentidega puudus. Vahe püsis vaatepunktini ja seal sain kinnitust, et u pool minutit ees olev Šveits ongi liider. Jäi veel lühike lõpp. Tagant kolmas oli üllatus-KP. Sentimeetri täpsusega ei oska öelda, kui palju mul punktist esimesel katsel puudu jäi, aga minuti ja 20 sekundi järel olin samas kohas tagasi ja läbisin üllatuse liidergruist esimesena. Tagant tulnud Norra oli mööda saanud. Teda nägin esimest korda viimases KPs. Tulin vahetusse teisena, 7 sekundit pärast Norrat. Olin vihane, et ma ei kasutanud ära võimalust anda Peetrile rohkem aega sisse-elamiseks, vaid ta pidi kohe mitmekordset MMmedalisti püüdma hakkama. Järgmisteni oli umbes pool minutit. Arvestades kõike, millest ei jõua jahuda – 8. lõppkoht on meie jaoks igal juhul õnnestumine! Kaart Tulemused (pdf)

Miks tulid MMil vead, kui ma oskasin ja teadsin, kuidas sel maastikul liikuda? Võibolla tulid keskendumishäired sellest, et ma polnud stardis vaimselt värske? Viimases laagris Venemaa koondisega hakkas kõik väga hästi sujuma – kas raiskasin selles laagris tehnikat õppides liigselt energiat? Vigastuspaus Jukola järel, väsitav reis Brasiiliasse, kolimine Brüsselisse – kas need asjad kõik jätsid oma jälje? Mis vahet sel enam on. Kui edasi teha, siis paremini.

Belgias olen tänaseks jooksnud neli võistlust, mis on olnud tore vaheldus pärast Prantsusmaa lõputut ukerdamist. Kõikidel startidel olen teinud väiksemaid või suuremaid vigu, jooks on tundunud keskpärase või nõrgana.
4.09 Belgia MV Interclubs: Kaart Tulemused
11.09 Belgia MV tavarada: Kaart Tulemused
17.09 Regionale lühirada: Kaart Tulemused
18.09 Nationale lühirada: Kaart Tulemused

Saabunud just Liberecist MKlt, tuleb tõdeda, et vanker liigub kolinal allamäge ja aeg on sellelt maha hüpata. Sellest juba järgmises sissekandes, mis ilmub vähem kui kolme kuu pärast.


Pilt Jukola saidilt: on 19. juuni varahommik, kell on 5 läbi 10 minutit. Jooks Jukola 6. vahetuses on tehtud. Erilise särata silmis annan kaardi ankrumehele, kes seljatab kaks võistkonda ja Delta lõpetab tänavuse suurteate 3. kohaga.

Loe kommentaare (2)

Tagasi

olle (at) server.ee