Faluni võistlus

09.05.2004

Elitserien Falunis
H21 E2
14,1 km 22 KP
Aeg: 1.33.00
6. koht, kaotus 2.19
SLS 178/170

Raske. Raske. Raske.

Küsisin endalt pärast võistlust, et miks see peab nii kuradi raske olema. Kannatasin peaaegu stardist finishini. Aga nauding sujuvast orienteerumisest oli sellest hoolimata.

See oli mulle enesekindluse leidmise huvides väga vajalik võistlus. Osalemine oli viletsa tervise tõttu terve reede küsimärgi all, pikka aega olin kindel, et ei hakka Falunisse minemagi. Otsustasin õhtul siiski, et sõidan kohale. Soojendusel arvasin, et ega ma vist ei lõpeta. Hingata oli raske ja enesetunne polnud suurem asi. Vaimselt on end väga raske jooksuks ette valmistada, kui ei saa mõtteid koondada põhilisele, orienteerumisele. Nüüd tuli minna mitme kahtluse küüsis. Ma ei teadnud, kuidas hingamine tööle läheb, kuidas organism jaksab, kas jalg peab vastu, kas ma tehniliselt ikka olen küllalt hea jne. Mitte iialgi ei tahaks mõnda suurt ja tähtsat võistlust alustada sellise ebakindluse käes. Lisaks veel 26 kraadi sooja, mis kevadel mõjub erilise leitsakuna.

Sain suurepärase sissejuhatuse võistlusse, startides samal minutil Johan Ivarssoniga. Nii E1 kui E2 klassi 1. KP olid suhteliselt lähestikku, mistõttu oli mul Ivarssoni kiirusega kaasa minnes suhteliselt kerge saada sisse heasse o-rütmi.

Jooksu kulg

1. "Kas maailmas kuskil saab olla veel rohkem kive kui siin?" KP eel väike kahtlus, aga punkt on siiski seal, kus teada ootan.
2.-3. Algus oli allamäge, nüüd läheb üles. Kohe on tunda, et intensiivselt hingata on raske ja kurgus/hingetorus hakkab valutama. Higi juba lendab kõvasti. Kevadine kuumus on ikka harjumatu.
4. Pikk etapp, kus peamiselt kaks varianti. Valin parempoolse, mis natuke otsem, aga väiksema teejooksu osakaaluga. Lihtne. Enne KP-d ronin pisut liiga kõrgele. Võibolla oleks pidanud lõikama juba varem üle raiesmiku.
5. Kaotasin neljandas juues o-rütmi. Terve tee viiendasse olen ebakindel ja kaotan langenud tempo tõttu kõvasti sekundeid. Oluliselt lisameetreid siiski ei läbi.
6. OK. Mul veab, et saan jalge alla ühe väikse raja/sihi, mida pole kaardil.
7. KP-sse lähen raiesmiku nurgast. Tulen punktist pisut allapoole, aga arvan, et olen üleval. Keeran alla, näen kivi: "Krt!" Ots ümber ja üles. (ca 30 sek)
8. Võitlus mäkke. Maapind on risune. Enne KP-d on nii järsk, et võtab kõndima. Raske.
9. Juba koperdan, jalad takerduvad risusse. Kõrvalt vaadates paistab ilmselt väga väsinud samm. Tunnen, et jaksan jätkata, mingit lendu muidugi ei ole. Vajun nõlval kõrguses ca 10 m. Jälle ca 30 sek. Olin vist eelmisest tõusust nii läbi, et ei jaksanud kaarti vaadata. Lihtsalt jooksin.
10. Siin on juba päris järsk sein ees. Jalad pehmed, kurgust kostub hingeldamisse sekka raginat. Siin puhib mäkke vana maantee muhk.
11. Plaan oli minna alt teeraja kaudu. Muutsin plaani, sest ei tahtnud enam ühtegi meetrit kõrgust kaotada. Aga ikkagi vajusin alla...
12.-13. Mustikas, kanarbik. Põlve tuleb kõvasti tõsta...
14.-15. Riesmik - nuhtlus. Püüan jooksmises rütmi/koordinatsiooni säilitada, et mitte päris seisma jääda. KP-d normaalselt.
16. Jube koperdamine risu ja kivide vahel. Mulle tundub, et ma rohkem taarun väsimusest, kui liigun edasi. Joogi-KP. 3 topsi vett.
17. Siin on mets puhtam, mugavam joosta. Suss jääb soises mutta, tuleb jalast (boksipeatus ca 15 sek).
18. Kaval KP uimasel nõlval. Saan hästi.
19. Nüüd saab lõpuks mäest alla ka joosta, aga siin hakkab opitud jalg valutama. Ja iga sammu ajal. Tuleb tehniliselt väga raske osa. Loen peaaegu KP-ni suhteliselt korralikult, siis tahan aga liiga odavalt läbi ajada ja teen vea (15-30 sek). Juhmus + väsimus.
20.-F. KP-d puhtalt ja siis üle väsitava raiesmiku koju. Olen ikka päris sooda. Aga liigun veel.

Pärast finishit ei teinud ühtegi jooksusammu. Vilets enesetunne, kurgus väga valus ja jalg hell. Otsustasin lõdvestuse teha õhtul. Aga jätsin õhtul ka minemata. Tervis polnud eriti hea. Mul vist oli ikkagi külmetus mitte allergia. Või siis mõlemad.

Orienteerusin hästi, kuigi mitte vigadeta. Rada oli tehniliselt lihtsam kui arvasin. Kindlasti mitte kerge. Maastik oli aeglasem/raskema joostavusega kui ootasin. Keha jaksas pingutada, kuigi erilist kergust polnud. Et ma jaksasin pulssi hoida suhteliselt kaua väga soliidsel kõrgusel, on hea näitaja. Sellega on ettevalmistuse esimene samm astutud. Nüüd peab sama sageduse hoidmine minema enesetunde mõttes lihtsamaks ning kasvama peab ka kiirus. Selleks ongi siis lõpuks käes aeg alustada intensiivsemate harjutustega.

Võrdlus parematega

Kui Elit 1 parimad jooksid 16 km 1.38-ga ja mina 14,1 km 1.33-ga, siis vahe on pisut alla 30 sekundi kilomeetri kohta. Arvestades mu tervislikku seisundit ja fakti, et tegemist oli mu tänavuse esimese tõsise võistlusega, siis tulemus on MM-i silmas pidades enam kui aktsepteeritav.

Ja veel. Ma nägin kuidas Novikov laupäeval kannatas ning kuidas ka pühapäeval teates Vasaloppeti võitjad Tynell ja Svärd finishisse "suusatasid" - no ei tõusnud jalg enam maast lahti. Mattias Karlsson ja Johan Näsman tulid nagu kaltsud. Ei olnud kerge kellelgi.

Tulemused

1 Staffan Eriksson Malungs OK Skogsmårdarna 90:41 0:00
2 Anders Dalin Leksands OK 91:51 1:10
3 Nils Olsson Stora Tuna IK 92:03 1:22
4 Jens Molin SOIK Hellas 92:20 1:39
5 Rikard Claesson IFK Göteborg 92:42 2:01
6 Olle Kärner OK Roslagen 93:00 2:19
...
18 Oskar Svärd Ulricehamns OK 100:02 9:21

Kaart

Pulsifail

Kommenteeri:

Nimi


sisesta pildil olevad tähed


Loe kommentaare (0)

Tagasi

olle (at) server.ee